Spremembe v svetu in okoli nas pogosto spodbujajo razmisleke o prihodnosti. Naši devetošolci so se pri urah slovenščine srečali z ekspresionizmom – umetniško smerjo, ki se je pojavila kot posledica človekove stiske ob grozeči svetovni vojni. Izraža dvom in razočaranje, tesnobno občutje ter zahteva duhovno preroditev človeka in sveta. Učenci so ob branju Kosovelovih ekspresionističnih pesmi dobili navdih in prenesli svoje dvome in občutja o svetu na papir. Pika na i je bilo vsekakor ustvarjanje verzov, t. i. konsev, ki so jih učenci izrezali iz starega časopisa in jih po svoje preoblikovali. S konsi, ki so predstavljeni na šolski razstavi, so izrazili svoje občutke o današnjem svetu.

Učiteljici Polonca Štumpf in Aleksandra Grah

V mesecu majo smo pri pouku slovenščine spoznavali pesnika Srečka Kosovela. Njegovo ustvarjalno obdobje je bilo kratko, a zelo uspešno, saj se njegova dela raztezajo na več področij. Bil je predstavnik literarnega gibanja konstruktivizem, ki smo ga pri uri podrobneje raziskali. Ustvarjali smo konstruktivistično pesem, kjer smo iz različnih revij izrezali črke, besede, besedne zveze ali znake ter jih združili in s tem oblikovali sporočilo. Ura je bila zanimiva, ker smo novo snov spoznali na drugačen način.

Ana Žvokelj, učenka 9. b